admin 29 - Апрель - 2020

Адаптація – це пристосування організму до нової ситуації. Для дитини 2-3 років, яку віддають у  дитячий садок, поза сумнівом, є новим, ще невідомим простором, із новим оточенням і стосунками.

Адаптація (з лат. «пристосування») – процес пристосування  організму, який відбувається на різних рівнях: фізіологічному, соціальному, психологічному.  Адаптація – активне засвоєння прийнятих у суспільстві норм і оволодіння відповідними формами спілкування

Чи у всіх дітей однакова поведінка при вступі в дошкільний заклад? Ні. Одні діти впевнені,  йдуть на контакт із дітьми й дорослими, інші – менш упевнені, більше спостерігають, деякі – виявляють негативізм, небажання йти в групу, відхиляють усі пропозиції, бояться відійти від батьків, голосно плачуть.

  Причини такої поведінки різні:

- стан нервової системи, психоемоційний стан дитини. Стан її здоров»я вцілому.

-  це і відсутність режиму вдома,

-  невміння гратися та спілкуватися,

-  не сформованість навичок культурно-гігєнічних навичок та самообслуговування.

Однак основна причина – недостатній досвід спілкування з однолітками та дорослими.

Процес пристосування (адаптації) до умов д/садочка проходить індивідуально.

Виникнення у дитини стійкого «адаптаційного синдрому» свідчить про її неготовність до виходу із сім’ї.

ВИОКРЕМЛЮЮТЬ ТАКІ СТУПЕНІ АДАПТАЦІЇ:

 1.Легкий – поведінка дитини нормалізується (протягом 10 – 15 днів) – фізіологічна, природна адаптація;

        2.Середній (протягом 15 – 30 днів) – дитина худне, хворіє, але не важко, без ускладнень;

3.Важкий (триває від 2 місяців і більше) – паталогічна адаптація.

Виходячи з цього, виокремлюють три групи дітей за характером пристосування до нових умов життя.

Перша група – ті, для кого процес адаптації легкий і безболісний. Такі діти комунікабельні, самостійні, спілкування батьків із ними доброзичливе.

Друга група – малюки, котрі адаптуються повільніше і важче. Зацікавлення грою змінюється байдужістю, вередуванням. Малятам бракує довіри у ставленні до вихователів, інших дітей навички гри та спілкування розвинені недостатньо. Діти малоініціативні, менш самостійні, дещо можуть робити самі але здебільшого залежать від дорослого. З боку батьків простежується нестабільність у спілкуванні: доброзичливі, привітні звертання змінюються криком, погрозами або збільшенням вимог.

Третя група – діти, які важко пристосовуються до нового оточення. Вони зазвичай несамостійні, швидко втомлюються, ігрові навички не сформовані. У досвіді таких дітей – прояви авторитарності, жорстокості (чи навпаки – зайвої поступливості) з боку дорослих, що спричиняє страх, недовіру до вихователя або повне ігнорування його та інших дітей. Сон і апетит погані або зовсім відсутні. Діти часто хворіють, що ще більше вповільнює звикання до нового оточення й до нових вимог.

 ЩОБ ПРОЦЕС АДАПТАЦІЇ НЕ ЗАТЯГУВАВСЯ, НЕОБХІДНО:

1.Давати позитивні настановлення, підтримувати бажання дитини йти в садок;

2.Дитина має відчувати повне розуміння між батьками та вихователями, тоді вона швидше звикає;

3.У перші дні – короткочасне перебування у групі – 1-2 години;

4.Наблизити домашній режим до садкового;

5.Утримуватися від шумних масових вистав, або зменшити емоційне навантаження;

6.Навчати навичок самообслуговування (одягання, умивання, складання іграшок).

Головною педагогічною умовою успішної адаптації дитини до умов дошкільного закладу  є єдність вимог до малюка в сім’ї та в закладі, в групі.

 РЕКОМЕНДАЦІЇ БАТЬКАМ ЩОДО ПРАВИЛЬНОЇ ПОВЕДІНКИ  У ПЕРІОД АДАПТАЦІЇ ДИТИНИ

1.Дитині потрібно говорити, що вона вже доросла, що вона вже має ходити в дитячий садок, гратися з дітками, що в групі є багато нових цікавих іграшок, що вихователі її люблять та чекають, що в садочку дуже цікаво.

2.Не залишати дитину на цілий день у групі;

3.Гуляти на майданчику перед тим, як віддавати дитину в садок, спостерігати за іграми дітей; гуляти на майданчику після відвідування садка.

4.Давати із собою улюблені іграшки;

5.Повідомляти вихователя про особливі звички дитини;

6.Придумати ритуал «прощання» й обіграти його вдома;

7.Зустрічати і проводжати  дитину з посмішкою;

8.Розповідати якомога більше позитивного про садок;

9.Підтримувати самостійність дитини вдома.

ПАМ’ЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ

«ДО ДИТЯЧОГО САДКА БЕЗ СЛІЗ»

- Налаштовуйте дитину на те, що в дошкільному закладі на неї чекає багато цікавого: знайомство з новими друзями, яскраві книжки, гарні іграшки, музичні заняття та свята, багато веселих розваг тощо.

- Зберігайте спокій, не виявляйте перед дитиною свого занепокоєння, адже ваше хвилювання передається їй. Тоді дитина плакатиме, нервуватиме та відмовлятиметься йти до дитячого садка.

- Дозвольте дитині взяти із собою в дошкільний заклад улюблену іграшку або якийсь інший безпечний предмет із дому, аби в дитячому садку вона відчувала домашній затишок.

- Щоразу вигадуйте новий цікавий спосіб прощання з дитиною на порозі дошкільного закладу. Наприклад , ласкаві обійми, повітряний поцілунок, «секретне слово».тощо. Так, дитина буде зацікавлена виконанням цього ритуалу і легко відпускатиме вас.

- Наклейте в особистій шафі дитини в дошкільному закладі фото вашої родини. Це заспокоюватиме дитину у хвилини занепокоєння.

- Завжди будьте уважні до дитини, коли забираєте її з дитячого садка. Зокрема розпитуйте, чим вона займалася протягом дня, хваліть її малюнки чи інші творчі вироби, щиро дякуйте за подарунок, який дитина виготовила власноруч тощо.

- Усіляко демонструйте свою любов і турботу. Наприклад, скажіть, що протягом дня думали про неї, планували спільні заняття на вечір, приготували для неї щось смачне тощо.

- Обмежте відвідування гостей та масових заходів у період адаптації дитини до умов дошкільного закладу, не перевантажуйте її вдома розвивальними заняттями.

- Говоріть про дошкільний заклад у піднесеному настрої, ніколи не лякайте ним дитину, і головне – будьте терплячими.

ПАМ’ЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ:

 «ЯК СЛІД СПІЛКУВАТИСЯ З ДИТИНОЮ В ПЕРІОД АДАПТАЦІЇ»

- Не карайте дитину й не гнівайтеся на неї за те, що вона плаче в момент розлуки з вами на порозі дошкільного закладу або ще вдома при згадці про необхідність йти до дитячого садка. Пам’ятайте, що дитина має право на таку реакцію. Водночас суворе нагадування дитині про те, що вона «обіцяла не плакати», теж зовсім не ефективне. Позаяк дитина цього віку ще не вміє тримати слово. Тож ліпше ще раз нагадайте їй, що ви невдовзі обов’язково прийдете й заберете її додому.

- Не лякайте дитину дошкільним закладом, використовуючи фрази на кшталт: «Ось будеш погано поводитися, знову до дитячого садка підеш!». Місце, яким лякають, ніколи не стане для дитини ні улюбленим, ні безпечним.

- Не відгукуйтеся негативно про вихователів і дошкільний заклад загалом у присутності дитини. Це може навести на думку, що дитячий садок – це нехороше місце, у якому працюють погані люди. У такому разі тривожність дитини не зникне взагалі.

- Не обманюйте дитину, кажучи, що ви прийдете дуже скоро, якщо насправді їй доведеться перебувати в дошкільному закладі півдня чи навіть повний день. Нехай ліпше дитина знає, що мама прийде нескоро, аніж марно чекатиме її цілий день. Адже в такому випадку вона може втратити довіру до найближчої людини.

 

Share this post for your friends:
Friend me:

Прокоментувати


Рекомендуємо

Шановні гості! Отримуйте оновлення сайту ЗДО №19 на електронну скриньку! Впишіть іі адресу у формі знизу і натисніть"Отримувати!"
Ми знаходимося за адресою: м. Ужгород, вул.Вілмоша Ковача, 22 тел. ( 0312 ) 2 - 65 - 17 Електронна скринька: dnzn19@gmail.com